Categories
 
 
 
 
 
Friday, 03 April 2020
John Browning: Nadčasový zbrojár

Ak ste čo i len niekedy videli alebo držali v rukách zbraň, je dosť dobrá šanca, že poznáte meno John Browning. Tento pán, patrí nepochybne k najväčším dizajnérom strelných zbraní na svete.

Jeho vplyv na pokrok v oblasti moderných strelných zbraní sa dá len ťažko poprieť. Vďaka 128 patentom a viac ako 80 rôznym strelným zbraniam je jeho prínos pre zbrojný priemysel jedním z najplodnejších, najrozmanitejších a najrozsiahlejších. Dnes sa v našom blogu porozprávame o Brownových najväčších úspechoch a o tom, ako stále ovplyvňuje dizajn strelných zbraní takmer deväťdesiat rokov po jeho smrti.

 

Ste fanúšikom športovej alebo pasívnej strelby? Chráňte svoj sluch a zaobstarajte si kvalitné chrániče sluchu!

 

Browningove skromné ​​začiatky

John Moses Browning sa narodil v roku 1855. Bol jedným z dvadsiatich dvoch detí, ktoré sa narodili Jonathanovi Browningovi, úspešnému výrobcovi zbraní. Mladý John Browning sa začal zaujímať o zbrane veľmi skoro a vo veku desiatich rokov zhotovil už svoju prvú pištoľ z náhradných dielov, z otcovho obchodu. Pomaly sa Browningové zbrane stávali hitom a to ešte netušil že sa stanú doslova, kultúrnym dedičstvom. Rok 1918 bol rokom prvej svetovej vojny a práve túto situáciu lemoval aj vzostup zbraní z dielne Johna Browninga, ktoré dodával na bojový front. 

 

Sláva za vynálezy v rukách iných

Jedným z dôvodov, prečo nemal Browning podmanený skoro celý zbrojný priemysel a jeho meno sa vyskytuje zriedkavo, je to, že niektoré so svojich nápadov predal. Browningova láska bola zameraná na skladanie a vymýšlanie zbraní, nie pre budovanie a vedenie firmy, a preto predal väčšinu svojich patentov spoločnosti Winchester, Colt a Fabrique Nationale. Tým pádom, každá z týchto spoločností následne prudko expandovala, za čo môžu dakovať práve zbraniam, navrhnutých v spoločnosti pána Browninga. Ide napríklad o Winchester '94, je hlavnou puškou s pákovou akciou. Bola to prvá “opakovačka” 0,30-30, ktorých predali milióny kusov a stále sa vyrába o viac ako storočie neskôr. Táto puška, Winchester, bola jeden z mnohých vzorov, ktoré kúpili vyššie spomenuté spoločnosti od Johna Browninga. 

Spoločnosť Winchester v skutočnosti kúpila od Johna Browninga toľko patentov, že v priebehu 20 rokov nevyrábali jedinú zbraň zo svojho vlastného vynálezu. Nezvratný je však fakt, že obchodne im to pálilo, pretože obsadzovali viac ako 75% trhu so športovými zbraňami v USA. Winchester nedokázal vyrobiť ani všetky návrhy, ktoré kúpil od spoločnosti Browning.
 

Funkcie, ktoré dnes považujeme za samozrejmé

Za najväčší odkaz pána Browninga, zbrojnému priemyslu, môžeme považovať prepracované princípy konštrukcie a mechanizmy zbraní. Je paradoxné, že dnes sú už tieto prevratné mechanizmy považované za samozrejmosť. Napríklad moderná poloautomatická strelná zbraň, ako ju poznáme, vďačí Johnovi Browningovi za vratný posuvný mechanizmus, ako aj mechanizmy s krátkym spätným rázom s nakláňacími valcami. Vreckový poloautomat je tiež Browningovým výtvorom, hlavne vďaka predchádzajúcemu vynálezu posúvača pištole, ktorý pomohol zmenšiť a ľahšie ovládať ručné zbrane. Často zabúdame, že Browning tiež zohrával významnú úlohu pri navrhovaní kalibrov, ktoré sa dnes bežne používajú, vrátane .380 AKT a 0,45 AKT, ako aj menej bežné 0,32 AKT a 0,25 AKT.

 

Zabezpečte si kvalitné púzdra na zbraň. Či už preferujete kydexové alebo na dlhé zbrane, u nás si vyberiete!

 

Pozor a čo poloautomatická brokovnica? Áno, aj to bol vynález pána Browninga. Je pravda, že väčšina z nás vie, že za dizajnom Browning A-5 bol John Browning, ale málokto si uvedomuje skutočnú veľkosť tohto úspechu. Trvalo viac ako 50 rokov, kým ďalšia poloautomatická brokovnica sa postavila do role konkurenta A-5-ky a zbrane založené na pôvodnom princípe A-5 s dodnes vyrábajú, o viac ako storočie neskôr.

Ako čas plynul, Browning nielenže inovoval ale aj nadaľej konštruoval nové typy zbraní. Mnoho typov jeho zbraní sa stalo výnimočným pomocníkom pri nastolovaní poriadku v radoch polícií a armád po celom svete.

 

Browningové zbraňe sú súčasťou vojen a ostrých konfliktov

Prvé vojenské zbrane z dielne Johna Browna boli použité v prvej svetovej vojne. V skutočnosti sa na atentáte na arcivojvodu Franza Ferdinanda zúčastnila pištoľ ráže M1911 od spoločnosti Browning. Práve táto vražda odštartovala prvú svetovú vojnu. 

Okrem guľometov a pištole M1911 bolo počas vojny použité aj veľké množstvo brokovníc Winchester 1897. Zbrane boli v zákopoch také devastujúce, že Nemci oficiálne protestovali proti ich použitiu v boji a vyhrážali sa popravou akéhokoľvek zajatého vojaka, ktorý používal tieto zbrane.

 

Ten, čo píše históriu dodnes

John Browning sa už našťastie nedožili druhej svetovej vojny. Pravdepodobne by bol veľmi prekvapený, akej popularity sa dostalo jeho zbraniam a ako sa rozšírili do celého sveta.

Najväčšia osobnosť zbrojného priemyslu, pán John Browning, zomrel vo svojom obchode v roku 1926, kde práve pracoval na brokovnici, ktorú nazval Superposed. Bola to prvá cenovo dostupná brokovnica svojho času, ktorá bola zodpovedná za veľkú popularitu pod a nadhmatových brokovníc. 

Počas jeho života žiadna zbraň Browning nikdy nezlyhala vo vojenskom hodnotení. Položil základy, na ktorých boli postavené takmer všetky moderné strelné zbrane. Bol majstrom svojho remesla a bol jedným z mála inovátorov v histórii, ktorí boli skutočne tak jedineční.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Full (Desktop) version